Atak rwy kulszowej

Atak rwy kulszowej: objawy i leczenie

Błyskawiczna pomoc w ostrym bólu

Odwiedź Active Clinic – gabinet fizjoterapii w centrum Warszawy.

Rwa kulszowa objawia się zwykle bólem w krzyżu, promieniującym na nogę lub obie. Może towarzyszyć mu uczucie pieczenia; prądu rozchodzącego się do kończyn dolnych. Dolegliwości nasilają się rano (gdy zawartość wody w dyskach jest wyższa) lub wieczorem – po całodniowym bezruchu.

Doraźną ulgę przynoszą NLPZy, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne – ibuprofen, diklofenak, naproksen – ale nie robią nic, by zapobiec kolejnym atakom. Przed nawrotami rwy kulszowej chroni natomiast terapia manualna. Fizjoterapeuta rozluźnia w jej ramach mięśnie wokół kręgosłupa lędźwiowego, mobilizuje nasze dyski i stawy.

Pacjentom zaleca się też podjęcie kinezyterapii celem wzmocnienia i rozciągnięcia mięśni nóg, brzucha oraz pleców poprzez ćwiczenia, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań (np. w postaci uszkodzenia kręgosłupa). Ćwiczyć należy pod okiem fizjoterapeuty. Leczenie domowe – poprzez samodzielną rehabilitację – wiąże się z ryzykiem zaostrzenia objawów.

Tabletki przeciwbólowe

Niesteroidowe leki przeciwzapalne i rozluźniające: ulga na krótką metę

Ból przy ataku rwy pojawia się wskutek podrażnienia nerwu kulszowego – biegnącego od krzyża do palców nóg – co prowadzi do napięcia mięśni i rozwoju stanu zapalnego. Dlatego, po pojawieniu się bólu, sięgamy po leki rozluźniające i przeciwzapalne. Należy do nich m.in. meloksykam czy cyklobenzapryna.

Jak zaznaczyliśmy, środki te przynoszą szybką, ale nietrwałą ulgę. Dlaczego?Ponieważ stan zapalny i napięcie mięśniowe nie jest najczęściej źródłem problemu, a jego objawem. Innymi słowy: leki usuwają objawy zamiast przyczyny bólu. Podobnie doraźne rezultaty przynosi odpoczynek w bezruchu.

Trwałe efekty: jak fizjoterapia usuwa przyczynę bólu?

Podrażnienie nerwu kulszowego następuje po długotrwałym nacisku innych tkanek. Atak może wywołać dyskopatia – np. wypuklina krążka międzykręgowego – czy dysfunkcja stawów kręgosłupa. U przyczyn tych patologii leży napięcie i słabość mięśni, ograniczona mobilność stawów, siedzący tryb życia czy obciążenie kręgosłupa związane z ciążą.

2000+ pacjentów od 2018 roku

400+ opinii na Booksy i Google

5/5 – średnia ocena gabinetu
Fizjoterapeuci nie tylko rozluźniają i wzmacniają mięśnie, mobilizują dyski, stawy i redukują napięcie o podłożu stresowym, ale także poprawiają ukrwienie tkanek otaczających nerw kulszowy, przyspieszając tym samym wygaszenie stanu zapalnego. Nasi pacjenci nierzadko zgłaszają ustąpienie bólu już po jednej, 50-minutowej wizycie.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza

Rwę kulszową dzielimy na ostrą – ustępującą po maksymalnie ośmiu tygodniach – i przewlekłą, utrzymującą się dłużej. Wskazania do stosowania fizjoterapii istnieją w obu wypadkach. Ale! Czasem istnieje także konieczność konsultacji. Jeśli:
  • ostry ból utrzymuje się co najmniej cztery dni – mimo wypoczynku;
  • nie oddawałeś moczu kilkanaście godzin po wystąpieniu ataku;
  • lub odczuwasz silne osłabienie mięśni nogi (względnie nóg)…

…powinieneś skontaktować się ze specjalistą. Takim wskazaniem jest również nieustąpienie bólu (uwaga: może złagodnieć, mowa o nieustąpieniu) po ośmiu tygodniach dolegliwości, niewyjaśniona utrata masy ciała, ból w połączeniu z gorączką czy nasilenie objawów w nocy.

Lekarz posługujący się modelem kręgosłupa

Na 98% nie potrzebujesz operacji

Operacja w rwie kulszowej może być konieczna przy stwierdzeniu: niestabilnego złamania kręgosłupa, zwężenia kanału kręgowego – za sprawą ropnia lub guza, przepukliny dysku czy deficytów neurologicznych (niedowładu, braku czucia). Niemniej, potrzeba przeprowadzenia operacji zachodzi w wypadku 2 do maksymalnie 10% pacjentów z rwą kulszową.

Nie jest to więc prawdopodobny scenariusz. W naszym gabinecie fizjoterapii ustąpienie bólu obserwujemy z reguły po jednej do trzech wizyt, a tempo leczenia zależy w dużej mierze od dyscypliny pacjentów. Mowa o spełnianiu rekomendacji terapeutów, m.in.: wykonywaniu zaleconych ćwiczeń czy regularnym rozciąganiu się w trakcie pracy.

Wylecz rwę kulszową jeszcze dziś

Odwiedź Active Clinic – gabinet fizjoterapii w centrum Warszawy.