Atak rwy kulszowej: objawy i leczenie
Błyskawiczna pomoc w ostrym bólu
Rwa kulszowa objawia się zwykle bólem w krzyżu, promieniującym na nogę lub obie. Może towarzyszyć mu uczucie pieczenia; prądu rozchodzącego się do kończyn dolnych. Dolegliwości nasilają się rano (gdy zawartość wody w dyskach jest wyższa) lub wieczorem – po całodniowym bezruchu.
Doraźną ulgę przynoszą NLPZy, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne – ibuprofen, diklofenak, naproksen – ale nie robią nic, by zapobiec kolejnym atakom. Przed nawrotami rwy kulszowej chroni natomiast terapia manualna. Fizjoterapeuta rozluźnia w jej ramach mięśnie wokół kręgosłupa lędźwiowego, mobilizuje nasze dyski i stawy.
Pacjentom zaleca się też podjęcie kinezyterapii celem wzmocnienia i rozciągnięcia mięśni nóg, brzucha oraz pleców poprzez ćwiczenia, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań (np. w postaci uszkodzenia kręgosłupa). Ćwiczyć należy pod okiem fizjoterapeuty. Leczenie domowe – poprzez samodzielną rehabilitację – wiąże się z ryzykiem zaostrzenia objawów.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne i rozluźniające: ulga na krótką metę
Ból przy ataku rwy pojawia się wskutek podrażnienia nerwu kulszowego – biegnącego od krzyża do palców nóg – co prowadzi do napięcia mięśni i rozwoju stanu zapalnego. Dlatego, po pojawieniu się bólu, sięgamy po leki rozluźniające i przeciwzapalne. Należy do nich m.in. meloksykam czy cyklobenzapryna.
Jak zaznaczyliśmy, środki te przynoszą szybką, ale nietrwałą ulgę. Dlaczego?Ponieważ stan zapalny i napięcie mięśniowe nie jest najczęściej źródłem problemu, a jego objawem. Innymi słowy: leki usuwają objawy zamiast przyczyny bólu. Podobnie doraźne rezultaty przynosi odpoczynek w bezruchu.
Trwałe efekty: jak fizjoterapia usuwa przyczynę bólu?
"Polecam klinikę i Pana Radka"
Polecam klinikę i Pana Radka. Jak inaczej można, skoro wieczorem ledwo do niego wszedłem z bólem prawej strony krzyża, całą spiętą jedną stroną, a rano wstałem i pojechałem na 2h na grzyby do lasu, latając jak młody Bóg. Duża wiedza, którą Pan Radek ciekawie się dzieli podczas wizyty, no i skuteczność na poziomie, którego się nie spodziewałem.
"Pierwsza przespana noc bez bólu od tygodnia"
Dziękuję serdecznie Pani Izie za pomoc. Ulga już po pierwszej sesji. Profesjonalnie i skutecznie. Znaczna poprawa i pierwsza przespana noc bez bólu od tygodnia. Korzystałam z terapii u wielu fizjoterapeutów i z czystym sumieniem polecam Panią Izabelę."Specjaliści z Active Clinic bardzo mi pomogli - wracam do formy"!
Po ostatnim maratonie nabawiłem się ostrej kontuzji. Naderwany mięsień brzuchaty łydki to nic ciekawego, a dla mnie dramat, bo nie mogłem dalej biegać. Na szczęście specjaliści z Active Clinic bardzo mi pomogli. Wracam do formy! Polecam w 100%."Wszystko wskazuje na to, że uda mi się uniknąć operacji"
Prawie rok home office dał mi się we znaki. Po wizycie u ortopedy diagnoza: wypuklina kręgosłupa, zalecana operacja. Znajoma poleciła mi Active Clinic. Już po paru wizytach u mgr Anny Jakubowicz-Kowalik ból był dużo mniejszy. Po miesiącu terapii wszystko wskazuje na to, że uda mi się uniknąć operacji! Dziękuję za pomoc. Mój kręgosłup w 100% poleca Active Clinic."Ortopeda mówił o minimum dwóch miesiącach bez sportu"
Skręcenie stawu skokowego z pęknięciem torebki stawowej. Sytuacja wyglądała nieciekawie. Ortopeda mówił o minimum dwóch miesiącach bez sportu. Po trzech tygodniach wizyt w Active Clinic wróciłem już prawie do 100% formy. Polecam!"Miałam problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa - dziękuję za pomoc"!
Jako mama rocznego dziecka miałam problemy z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa, spowodowane ciągłym noszeniem syna na rękach. Oprócz terapii manualnej, po której czuję dużą poprawę, dostałam instrukcje jak nosić mojego malucha, żeby w przyszłości nie przeciążać kręgosłupa. Dziękuję za skuteczną pomoc!"Fizjoterapeuta z ogromną wiedzą i doświadczeniem"
Świetne miejsce! Szczególnie polecam Pana Radka. Bardzo kompetentny fizjoterapeuta z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Z nim rehabilitacja po operacji rekonstrukcji więzadła w kolanie to była czysta przyjemność 🙂2000+ pacjentów od 2018 roku
400+ opinii na Booksy i Google
Kiedy należy zgłosić się do lekarza
- ostry ból utrzymuje się co najmniej cztery dni – mimo wypoczynku;
- nie oddawałeś moczu kilkanaście godzin po wystąpieniu ataku;
- lub odczuwasz silne osłabienie mięśni nogi (względnie nóg)…
…powinieneś skontaktować się ze specjalistą. Takim wskazaniem jest również nieustąpienie bólu (uwaga: może złagodnieć, mowa o nieustąpieniu) po ośmiu tygodniach dolegliwości, niewyjaśniona utrata masy ciała, ból w połączeniu z gorączką czy nasilenie objawów w nocy.
Na 98% nie potrzebujesz operacji
Operacja w rwie kulszowej może być konieczna przy stwierdzeniu: niestabilnego złamania kręgosłupa, zwężenia kanału kręgowego – za sprawą ropnia lub guza, przepukliny dysku czy deficytów neurologicznych (niedowładu, braku czucia). Niemniej, potrzeba przeprowadzenia operacji zachodzi w wypadku 2 do maksymalnie 10% pacjentów z rwą kulszową.
Nie jest to więc prawdopodobny scenariusz. W naszym gabinecie fizjoterapii ustąpienie bólu obserwujemy z reguły po jednej do trzech wizyt, a tempo leczenia zależy w dużej mierze od dyscypliny pacjentów. Mowa o spełnianiu rekomendacji terapeutów, m.in.: wykonywaniu zaleconych ćwiczeń czy regularnym rozciąganiu się w trakcie pracy.
Wylecz rwę kulszową jeszcze dziś
Odwiedź Active Clinic – gabinet fizjoterapii w centrum Warszawy.