
Jak pozbyć się blizn? Terapia i zabiegi wspomagające
Zacznij leczenie blizny jeszcze dziś
Odwiedź Active Clinic – fizjoterapia blizn w centrum Warszawy.
Blizna po operacjach chirurgicznych, urazach, czy też oparzeniach to nie tylko defekt estetyczny, ale może być źrodlem różnych dysfunkcji czy dolegliwości.
Niestety, po operacjach w obrębie jamy brzusznej, cesarskim cięciu, czy innych zabiegach chirurgicznych, wielu lekarzy nie wspomina Pacjentom o konieczności pracy z blizną.
Czasem nie mamy wpływu na wystąpienie blizny, ale możemy dzięki fizjoterapii blizn mieć znaczny wpływ na jej wygląd i proces gojenia.
Co się dzieje, jeśli nie leczymy blizny?
Pozostawiona sama sobie, sztywna blizna, bez mobilizacji, ze zrostami, może powodować dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej i generować inne dysfunkcje – także poza lokalizacją samej blizny. Pojawienie się zaburzeń zależy od wielkości blizny oraz jej lokalizacji.
Blizna, z pozoru zagojona z zewnątrz, może wpływać na zaburzenie równowagi w całym ciele. Każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z przerwaniem integralności skóry, przecięciem wielu warstw: skóry, tkanki podskórnej, powięzi, mięśni, które po zabiegu zostają zszyte.
Następuje proces gojenia, w efekcie którego dochodzi do zrastania się tkanek na wszystkich uszkodzonych poziomach. Problem polega na tym, że w procesie gojenia kolagen budujący nowe tkanki i zapewniający wytrzymałość nowej tkance, układa się w sposób nieregularny, chaotyczny i wnika pomiędzy inne struktury. Proces tworzenia blizny zaburza ślizg między poszczególnymi warstwami, np. tkanką podskórną a powięzią, czy też powięzią a mięśniem.
Możliwe problemy powstałe wskutek zaniedbanych blizn:
- przykurcze mięśniowe (zrosty pomiędzy tkankami);
- zaburzenie postawy ciała (np. blizna w obrębie klatki piersiowej po mastektomii lub operacjach kardiochirurgicznych może prowokować ustawienie barku w protrakcji oraz pogłębienie kifozy);
- zaburzenia propriocepcji (blizny zakłócają obraz odbierany przez receptory czucia);
- zaburzenie wzorców ruchowych;
- dolegliwości bólowe o charakterze ostrego i rwącego bólu (skutek wciągania przez włókna kolagenowe tkanek mięśniowych i powięzi);
- przenoszenie nadmiernych obciążeń mechanicznych na inne obszary, co objawia się dolegliwościami bólowymi kręgosłupa.
"Polecam klinikę i Pana Radka"
Polecam klinikę i Pana Radka. Jak inaczej można, skoro wieczorem ledwo do niego wszedłem z bólem prawej strony krzyża, całą spiętą jedną stroną, a rano wstałem i pojechałem na 2h na grzyby do lasu, latając jak młody Bóg. Duża wiedza, którą Pan Radek ciekawie się dzieli podczas wizyty, no i skuteczność na poziomie, którego się nie spodziewałem.
"Pierwsza przespana noc bez bólu od tygodnia"
Dziękuję serdecznie Pani Izie za pomoc. Ulga już po pierwszej sesji. Profesjonalnie i skutecznie. Znaczna poprawa i pierwsza przespana noc bez bólu od tygodnia. Korzystałam z terapii u wielu fizjoterapeutów i z czystym sumieniem polecam Panią Izabelę."Specjaliści z Active Clinic bardzo mi pomogli - wracam do formy"!
Po ostatnim maratonie nabawiłem się ostrej kontuzji. Naderwany mięsień brzuchaty łydki to nic ciekawego, a dla mnie dramat, bo nie mogłem dalej biegać. Na szczęście specjaliści z Active Clinic bardzo mi pomogli. Wracam do formy! Polecam w 100%."Wszystko wskazuje na to, że uda mi się uniknąć operacji"
Prawie rok home office dał mi się we znaki. Po wizycie u ortopedy diagnoza: wypuklina kręgosłupa, zalecana operacja. Znajoma poleciła mi Active Clinic. Już po paru wizytach u mgr Anny Jakubowicz-Kowalik ból był dużo mniejszy. Po miesiącu terapii wszystko wskazuje na to, że uda mi się uniknąć operacji! Dziękuję za pomoc. Mój kręgosłup w 100% poleca Active Clinic."Ortopeda mówił o minimum dwóch miesiącach bez sportu"
Skręcenie stawu skokowego z pęknięciem torebki stawowej. Sytuacja wyglądała nieciekawie. Ortopeda mówił o minimum dwóch miesiącach bez sportu. Po trzech tygodniach wizyt w Active Clinic wróciłem już prawie do 100% formy. Polecam!"Miałam problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa - dziękuję za pomoc"!
Jako mama rocznego dziecka miałam problemy z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa, spowodowane ciągłym noszeniem syna na rękach. Oprócz terapii manualnej, po której czuję dużą poprawę, dostałam instrukcje jak nosić mojego malucha, żeby w przyszłości nie przeciążać kręgosłupa. Dziękuję za skuteczną pomoc!"Fizjoterapeuta z ogromną wiedzą i doświadczeniem"
Świetne miejsce! Szczególnie polecam Pana Radka. Bardzo kompetentny fizjoterapeuta z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Z nim rehabilitacja po operacji rekonstrukcji więzadła w kolanie to była czysta przyjemność 🙂2000+ pacjentów od 2018 roku
400+ opinii na Booksy i Google
Zbliznowacenia w obrębie jamy brzusznej mogą dawać kliniczne konsekwencje w obrębie samej blizny, powięzi i układu trzewnego:
- bóle/ciągnięcia w obrębie blizny;
- zaburzenia czucia w obrębie blizny, czasem krocza i przedniej powierzchni ud;
- bóle odcinka lędźwiowego często interpretowane jako skutek przeciążenia pracą biurową lub opieką nad dzieckiem;
- bóle biodra;
- ograniczenia i ból w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa;
- bóle głowy i obręczy barkowej;
- bóle podbrzusza przypominające bóle menstruacyjne;
- stany zapalne w obrębie blizny nasilające się podczas aktywności fizycznej;
- problemy z układem trawiennym, bóle brzucha, ciągnięcia, zaparcia;
- problemy z układem moczowym;
- problemy z samoakceptacją wyglądu naszego ciała po zabiegu.
Na czym polega mobilizacja blizny?
Specjalnie dobrane techniki, które zapobiegają zmniejszaniu się ruchomości blizny i przywracają prawidłową przesuwalność tkanek względem siebie. Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta ocenia stan blizny, jej twardość, przesuwalność i wpływ na inne struktury. Fizjoterapia blizny polega na pracy z samą blizną (mobilizacja blizny) oraz głębiej położonymi tkankami oraz z oddalonymi strukturami, w których zaszły kompensacje zaburzeń biomechanicznych wskutek oddziaływania blizny.
Pacjentowi zostaną przedstawione techniki autoterapii, aby mógł samodzielnie wspomagać regenerację blizny a także zostanie dobrany odpowiedni zestaw ćwiczeń dostosowany do kondycji pacjenta i etapu gojenia blizny.
Należy pamiętać o poinformowaniu terapeuty o posiadaniu blizny, nawet kilka lat po zabiegu, zwłaszcza blizny wciągniętej (blizny wklęsłej), przerośniętej i nieprzesuwalnej.
Terapia manualna może w znaczący sposób wpłynąć na wygląd blizny, jej elastyczność oraz ruchomość nawet wiele miesięcy, lat po jej powstaniu.
Dodatkowo jako wsparcie leczenia blizna można zastosować:
- kinesiotaping;
- suche igłowanie;
- fizykoterapię (laser, ultradźwięki, jonoforeza);
- fala uderzeniowa.
Pozbądź się dolegliwości związanych z bliznami
Odwiedź Active Clinic – fizjoterapia blizn w centrum Warszawy.